SAÇLARINIZLA YİNE YENİ YENİDEN…

Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda görülen en önemli estetik sorunlardan biridir. Tıp dilinde “Alopecia (Alopesi)” olarak adlandırılan saç dökülmesi, erkeklerin yüzde yetmişini, kadınların ise yüzde onunu etkiler. Saç dökülmesi ve saç kaybı sonrası oluşan saçsızlık, bireyde yaşlanma duygusu yaratan, ruhsal ve sosyal açıdan kişiyi olumsuz etkileyen ciddi bir sorundur.

 

Günümüzde yirmili yaşların başlangıcında dahi görülebilen androjenik tip (erkek tipi) saç dökülmesi, erkekte ve kadında saç kaybının en önemli nedenidir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik özelliklere bağlıdır. Doğumsal olarak erkeklik hormonuna karşı duyarlı gelişen saç kökleri, salgılanan testesteron hormonundan etkilenerek dökülmeye başlar. Duyarlılık gösteren saç kökleri önce incelerek çaplarını ve boylarını kaybeder, zamanla da zayıflayarak dökülürler. Hem erkekte hem de kadında androjenik (erkeksi tip) hormonlar mevcuttur. Kadınlarda da bulunan bu hormonun, normalden fazla olması saç dökülmesinin en önemli sebebidir. Androjenik tip saç dökülmesinde tek çözüm yolu saç naklidir.

Erkeklerde ve kadınlarda saç kaybına sebep olan diğer nedenler olarak; stres ve psikolojik rahatsızlıklar, demir eksikliği ve kansızlık, tiroid bezi bozuklukları gibi bazı hastalıklar, vitamin eksikliği, gebelik, menapoz, hormonal sebepler, beslenme sorunları (proteinden fakir diyet gibi), yanıklar, kanser tedavileri, travmalar ve kimyasal madde kullanımları sayılabilir. Androjenik (Irsi) tip saç dökülmelerinin dışında kalan saç dökülmelerinde, genellikle doktorunuz tarafından yapılan ön muayeneden sonra nedene yönelik gerekli tetkikler yapılır. Saç dökülmesi sorunu yaşayan hastalara yaklaşım tüm sistemleri sorgulamalı, saç dökülmesine yol açabilecek dâhili hastalıklar ve saçlı deri hastalıkları ayırt edilebilmelidir. Dökülmeye sebep olan nedenlerin araştırılıp ortaya konmasının ardından bu nedenleri ortadan kaldırmak için en uygun ilaç tedavileri ve destek tedaviler uygulanmalıdır. Bilinmelidir ki her saçı dökülen hastaya aynı tedavi yöntemi uygulanamaz.

SAÇ NAKLİ (SAÇ TRANSPLANTASYONU)

Saç nakli iki kulak arasında ensenin üst bölümünde kalan, genetik olarak hiç dökülmemeye kodlanmış olan saç köklerinin, saçsız alanlara açılan kanallara özel tekniklerle nakledilmesi işlemidir. Saç nakli, bugün dünyada burun estetiği ve liposuction işlemleri ile birlikte erkeklerin en çok tercih ettiği estetik cerrahi girişimi olarak bilinmektedir.

Uygun şartlarda bir Plastik Cerrahi uzmanı tarafından yapılan saç ekimi, sonucun son derece doğal bir görünümde olmasını ve işlemin yüzde yüz başarılı olmasını sağlar.

SAÇ NAKLİ İKİ YÖNTEMLE YAPILIR:

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu)

FUT tekniğinde, saç kökleri yaklaşık 2 cm kalınlığında 20 cm uzunluğunda şerit halinde alınan saçlı deriden ayrıştırılır ve nakil işlemine hazırlanır. Saçlı deri şeridinin alındığı bölgede kesi ve dikiş işlemi gerektirdiği için çizgi şeklinde iz bırakan bir yöntemdir. Bu yöntemle tek seansta 1.500- 3.000 greft (3.000- 8.000 saç teli) ekilmektedir.

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

FUE yöntemi esas olarak foliküler ünitelerin elde edilmesinde kullanılan, foliküler ünite çıkartma işlemidir. Saçlı deriden, kesme ve dikme işlemi olmadan sadece foliküler ünitenin çıkartıldığı bir tekniktir. Bu üniteleri çıkartmak için 0.5 – 0.9 mm çapında özel uç tasarımı olan, içi tüp şeklinde lümenli iğneler kullanılır. Yine ekim işlemi özel bir şekilde yapılmakta santimetre kareye 50-60 foliküler ünite (100-120 saç teli) ekmek mümkün olmaktadır (istenirse daha fazlası da ekilebilir).

FUE tekniğinde saç kökleri saçlı deriden özel bir mikromotor yardımıyla tek tek çıkarılarak nakle hazırlanır. Mikromotor kullanımı, FUE yönteminde son yıllarda başlamış olup, geçmiş yıllara göre daha fazla saç kökünün daha kısa sürede alınmasına imkan vermiştir. Bu sayede bu yöntemin FUT yöntemine göre dezavantajları olan daha az sayıda kök alımı ve zaman kaybı sorunu da ortadan kaldırılmıştır. Bu yöntem, vücudun diğer bölgelerinden (göğüs ve sırt kılları vb. gibi) saç kökü alınabilmesine imkan vermektedir.

BİLİNMESİ GEREKENLER:

Kimlere saç nakli yapılabilir?

Androjenik tip (erkeksi tip) saç dökülmesi görülen erkekler ve kadınlar, saç naklinin en çok uygulandığı gruptur. Ayrıca yanık veya travma sonrası saçında ve kaşında saçsız alan oluşan hastalar, daha önce saç nakli yaptırıp memnun kalmayan kişiler, geçirilen hastalıklar sonrası saçsız kalmış olan bireyler de saç nakline aday gruplardır. Dökülmenin erken dönemleri, saç nakli kararı için uygun dönem değildir. Dökülmenin tamamlanıp dökülme sınırının şekillenmesi beklenmelidir. Saç nakli için yaş sınırı yoktur. İdeal olanı, hastanın verici bölgelerde yoğun ve sık saçlara sahip olmasıdır. Uygun verici alana sahip her sağlıklı birey saç ektirebilir.

Saç ekimi kimler tarafından yapılmalıdır?

Yasalar tarafından sadece Plastik Cerrahlar ve Dermatologlar tarafından hastane şartlannda yapılmasına izin verilen saç ekimi işlemi, uzun yılların tecrübesini ve eğitimini gerektirir. Bu nedenle işlemi gerçekleştirecek ekibin deneyimi önemlidir.

Saç nakli ameliyatı ne kadar sürer ve işlemin gerçekleşeceği gün hasta ne yapmalıdır?

Saç nakli lokal anestezi altında yapılan 5-6 saat süren bir ameliyattır. Lokal anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için hasta sabah kahvatısını yaparak hastaneye gelir. Ameliyatın hemen öncesinde verici ve alıcı alandaki saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ile saç kökü alınacak ve ekim yapılacak olan bölgeler uyuşturulur. Hasta ameliyat sırasında hiçbir ağrı ve sızı hissetmez.

Bir seansta ne kadar ekim yapılabilinir?

Bir seansta kişinin şaç sıklığına ve yapısına bağlı olarak ortalama 2.500 ile 4.000 greft ekilebilir. Her kökte 1 ile 4 arası değişen, genelllikle de 2-3 adet saç teli bulunur. Bu da bir seansta 7.000-12.000 saç teline tekabül etmektedir. Alınan foliküler ünitelerin çapı 1 mm’den küçük olduğu için ekim yapılacak yerde de çok küçük deliklerden ekim yapmak mümkün olur. Bu da daha yoğun ve daha estetik ekim anlamına gelir. Saçlı deride santimetrekareye 50-60 foliküler ünite (100-120 saç teli), hatta daha fazla kök ekmek mümkündür.

Saç foliküllerinin alındığı alanda bir seyrelme olur mu?

Saç kökleri alınırken belirli bir düzen içerisinde alınır. Eşit bir dağılımla kökler alınır, yan yana kökler alınmaz, sürekli aynı bölgeden alınmaz. Bu nedenle saçlarda bir eksilme ve belirli bir bölgede seyrelme oluşmaz. Kök alınan yerdeki minik delikler, kökün alındığı andan itibaren kontraksiyona uğrar ve büzülür. Açılan kanallar üzerinde oluşan minik kabuklar bir hafta içerisinde düşer ve bir hafta sonra hiçbir iz kalmaz.

Saç nakli sonrası oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Hastane şartlarında uygun koşullarda ve işinin ehli uzmanlar tarafından yapılması gereken bu işlemde, gereken özen gösterildiğinde komplikasyon oluşması için bir neden yoktur. Bunun yanında, saç nakli yapılan kişinin cildinin akneik yapıda olması durumunda, 2- 4 aylık dönemde bir miktar sivilce oluşabileceği akılda bulundurulmalıdır. Bunlar, saçlar çıktığında azalır ve sonrasında tamamen yok olurlar.

Operasyon sonrası hastayı ne bekler ve günlük hayat nasıl olur?

Operasyon sonrası, saç köklerinin alındığı bölgeye bir gecelik pansuman ve bandaj uygulanır. Ertesi gün yapılacak saç yıkama ve kontrol muayenesinde bu bandaj alınır. Doktorunuzun verdiği talimatlara uyulması çok önemlidir. Sigara içen bireylerde daha uzun sürmesi beklenen ilk bir haftalık süreçte oluşan kabuklu görünüm, yıkama talimatlarına uyulduğu

takdirde rahatsız etmeyecektir. Bu aşamada şapka veya bere kullanarak saç nakli yapılan bölge gizlenebilir. Yeni nakledilen saçların bir kısmı operasyonu takiben üç hafta ile üç ay arası süreç içerisinde dökülebilir. Bu süreç beklenen bir durumdur ve kesinlikle normaldir. Yeni saçların gelişimi 10-12 hafta arasında sürmektedir.

Saç kaybı ömür boyu devam eden bir süreçtir. Bu nedenle, operasyon sonrası uygulamayı desteklemek ve mevcut saçları korumak için PRP (Trombositten zengin plazma) tedavisi, mezoterapi ve ilaç tedavilerinin uygulanması tavsiye edilmektedir.